Nadwaga i otyłość stały się bez wątpienia problemem globalnym. Nadmierna masa ciała dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci czy młodzież. Dolegliwość ta stanowi też niestety przyczynę wielu chorób, jak choćby cukrzycy typu 2, chorób układu sercowo-naczyniowego czy nawet niektórych typów nowotworów. U osób otyłych zwiększa się ryzyko zaburzeń hormonalnych i metabolicznych, zwyrodnień układu kostno-stawowego a także bezdechu sennego (!). W Polsce, z powodu nadwagi i otyłości cierpi co trzeci 8-latek

Interwencją, która pozwala na zapobieganie nadwadze i otyłości u dzieci i młodzieży jest promocja zdrowego stylu odżywiania. Działania profilaktyczne, zaadresowane do rodziców oraz dzieci i młodzieży są przepustką do zachowania zdrowia przez kolejne lata życia.

„Sprawy Wielkiej Wagi” to kampania społeczno-edukacyjna dotycząca profilaktyki i przeciwdziałania nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży.

Celem projektu jest zapobieganie nadwadze i otyłości wśród dzieci i młodzieży poprzez edukację mieszkańców Gminy Kraków (w szczególności rodziców, nauczycieli i opiekunów) nt. problemu nadwagi i otyłości u dzieci i młodzieży i sposobów ich zapobiegania oraz zwiększenia wiedzy i świadomości na temat roli „higienicznego trybu życia”.

Kampania skupiać się będzie na czterech kluczowych obszarach mających decydujące znaczenie w profilaktyce i przeciwdziałaniu otyłości oraz dbaniu o zdrowie:

  • zdrowym odżywianiu (zbilansowanej diecie i odpowiednim nawodnieniu organizmu),
  • aktywności fizycznej (również w formie zabawy),
  • odpowiednim jakościowo i ilościowo śnie,
  • programowaniu metabolicznemu – w tym prawidłowym odżywianiu wśród kobiet w ciąży i w trakcie połogu oraz karmieniu piersią.

Obszary poruszane w projekcie zgodne są z założeniami „piramidy zdrowego żywienia i aktywności”, w ramach której eksperci określają płynące z badań naukowych priorytetowe obszary konieczne do zachowania zdrowia. W aktualnej wersji piramidy zdrowego żywienia podstawą jest aktywność fizyczna i higiena snu, a odpowiednie proporcje składników odżywczych przyjmowanych w ramach diety uzupełniają te działania tworząc tzw. „higieniczny tryb życia”.

Termin realizacji zadania: 15.04 – 31.12.2021 r.

Zadanie publiczne współfinansowane ze środków Miasta Krakowa.

#otyłość #nadwaga #sprawywielkiejwagi

Scenariusz-zajec-nt.-zdrowego-odzywiania.pdf
Scenariusz-zajec-nt.-snu.pdf
Scenariusz-zajec-nt.-aktywnosci-fizycznej.pdf
Materialy-graficzne-kolorowanki-i-labirynt.pdf