Hortiterapia
– terapia ogrodem w Szpitalu w Radziszowie

W Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Radziszowie rozpocznie się kolejna edycja hortiterapii. Będzie to możliwe dzięki ponad 10 tys. zł dotacji ze środków PFRON w ramach otwartego konkursu ofert na realizację zadań publicznych z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych w 2019 roku udzielonej Fundacji Zdrowie Dziecka

„Terapia ogrodem – hortiterapia w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Radziszowie” jest innowacyjną metodą uzupełniającą w rehabilitacji pacjentów, która wykorzystuje terapeutyczne walory pracy ogrodniczej, roślin i przestrzeni ogrodu.

Zajęcia bazują na kontakcie z roślinami. Nie tylko wspomagają proces leczenia pacjentów z problemami ruchowymi, ale dzięki nim dzieci czują się bardziej samodzielne, wpływają pozytywnie na ich samoocenę i poczucie bezpieczeństwa. Co więcej, zapominają o rehabilitacji kojarzonej wyłącznie z salą gimnastyczną.

W Radziszowie mali pacjenci będą m.in. wysiewać nasiona, tworzyć las w słoiku, kwiatowe torty, lawendowe pole, a w krakowskim Ogrodzie Botanicznym – drzewko szczęścia.

Spotkania poprowadzą pracownicy dydaktyczni Uniwersytetu Rolniczego, Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, mistrz florysta oraz fizjoterapeuci.

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym środków PFRON będących w dyspozycji Województwa Małopolskiego.

Przyjaciele >>