„Ogród Pani Biedronki”, „Zielony zakątek” czy „Lawendowe pole” to tylko niektóre z tematów zajęć tegorocznej hortiterapii. Terapia ogrodem odbywa się w Wojewódzkim Specjalistycznym Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w – Małopolskim Centrum Rehabilitacji w Radziszowie. Z dumą informujemy, że nasza fundacja jest realizatorem tego projektu.

Kiedy?

Hortiterapia odbywa się w czasie wakacji. Odbędą się dwa, trzytygodniowe turnusy, w których będą uczestniczyć pacjenci radziszowskiego szpitala. Dzięki temu, że położony jest na malowniczym wzgórzu i otoczony bujną roślinnością  stwarza znakomite warunki do zorganizowania ogrodniczych zajęć na świeżym powietrzu. Zajęcia poprowadzą wykwalifikowani terapeuci, m.in. floryści i specjaliści z Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

Dla kogo?

W turnusie biorą udział dzieci głównie z zaburzeniami ośrodkowego układu nerwowego, w tym z mózgowym porażeniem dziecięcym, które są hospitalizowane na oddziale rehabilitacji neurologicznej.

Gdzie się wszystko zaczęło?

Hortiterapia – rozpowszechniona w Stanach Zjednoczonych i na zachodzie Europy – jest innowacyjną metodą uzupełniającą  rehabilitację pacjentów. Wykorzystuje terapeutyczne walory pracy ogrodniczej, roślin i przestrzeni ogrodu.

Kontakt z przyrodą wpływa pozytywnie na samopoczucie i proces rehabilitacji pacjentów. Dzięki terapii poprawia się funkcjonowanie poznawcze, emocjonalne, społeczne dziecka oraz możliwe jest usprawnienie jego narządów ruchu.

Dlaczego to robimy?

Cieszymy się, że dzięki wsparciu finansowemu Fundacji Poland Business Run możemy wspólnie zaprosić małych Pacjentów poza sale szpitalne i wprowadzić wakacyjny nastrój w trakcie hospitalizacji poprzez bliski kontakt z naturą jaki zapewnia terapia ogrodnicza – podkreśla Jadwiga Czeczótko – Prezes Fundacji Zdrowie Dziecka, działającej przy Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika.

Doznania sensoryczne, obserwowanie roślinności, poznawanie aromatu ziół i kwiatów w założeniu ma obniżyć stres, poprawić nastrój i przywrócić równowagę psychiczną. Ta forma rehabilitacji stanowi doskonałe uzupełnienie procesu leczenia i pomimo niepełnosprawności ruchowej pozwala na obserwację natury za pomocą wszystkich zmysłów – wzroku, dotyku, węchu, słuchu i smaku – dodaje.

Hortiterapia w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Krakowie (www.dzieciecyszpital.pl) jest realizowana od 2011 roku. Z kolei w Radziszowie projekt funkcjonuje od 2017 roku. Działanie wpisuje się  w prowadzoną  przez szpital strategię wykorzystywania terapii niestandardowych jako wspomagających leczenie i rehabilitację pacjentów. Nasza Fundacja Zdrowie Dziecka stara się pomagać na każdym możliwym polu.

Projekt: Terapia ogrodem – hortiterapia w Szpitalu Dziecięcym im. św. Ludwika w Radziszowie w 2021 roku

Realizator projektu : Fundacja Zdrowie Dziecka

Projekt finansowany ze środków Fundacji Poland Business Run

Biedronki w ogrodzie

Ogrodnictwo z Panią Biedronką – siejemy kiełki i robimy sadzonki

Ziołowy zakątek

Ogród Pani Biedronki – las w słoiku

Lawendowa historia

Flowerboxy